22 Haziran 2008 Pazar

Hırvatistan - Türkiye: The Greatest Moment Ever


Yazılacak anlatılacak birşey değildi yaşananlar. Özellikle bu kadar üstüste olunca. Euro2008 denince insanlar şampiyon olamasa bile, belki şampiyondan çok Türkiye'yi hatırlayacak. İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan maçlarını nerede kimlerle ne şartlarda izledikleri hiç unutulmayacak. Sadece Türkiye'de değil futbol ruhunun canlı olduğu heryerde. Bilimsel olarak açıklayabilmek mümkün değil, futbolun beklenmedikliğini, sürprize açıklığını hayatın kendisine ne kadar çok benzediğini bir kez daha gördük. Belki hayatın kendisinden de çok sürpriz ve drama içerdiği için bu kadar seviliyor.


Fever Pitch'de Nick Hornby şöyle analtıyordu 26 Mayıs 1989 Liverpool - Arsenal maçındaki Michael Thomas golüyle alakalı düşüncelerini.

"The Greatest Moment Ever"

.."None of the moments that people describe as the best in their lives seem analogous to me. Childbirth must be extraordinarily moving, but it doesn't have the crıcial surprise element, and in any case lasts too long; the fulfilment of a personal ambition - promotions, awards, what have you - doesn't have the last minute factor, nor the element of powerlessness that I felt that night. And what else is there can possibly provide suddennes? A huge pools win, may be, but the gaining of large sums of money affects a different part of the psyce altogether, and has none of the communal ecstasy of football.


There is then, literally, nothing to describe it. I have exhausted all the available options. I can recall nothing else that ı have coveted for two decades (what else is there that can reasonably be coveted for that long?), nor can I recall anything else that I have desired as both man and boy. So please be tolerant of those who describe a sporting moment as their best ever. We do not lack imagination, nor have we had sad and barren lives; it is just the real life is paler, duller and contains less potential for unexpected delirium"


Daha önce de belirttiğim gibi antipatik geldiği için bu takım -bir takım insanlar ve ona yüklenen anlamlardan dolayı- o kadar üst seviyede duygular yaşayamadım. Ama Türkiyenin büyük bölümü başlık gibi hissetmiştir. Ee bir tarafın böyle iyi hissetmesi için diğer tarafın da o kadar kötü hissetmesi gerekiyor ne yazıkki bu oyunda.

Hiç yorum yok: